Visoko na krilih Sinjega galeba
Tudi v šolskih in splošnih knjižnicah po Sloveniji so praznovali 70 let najstarejše zbirke za mladino pri nas.
Ob koncu lanskega leta smo k praznovanju visokega jubileja povabili šolske knjižnice.
Pripravile naj bi razstave knjig iz zbirke Sinji galeb. Kako bodo jubilej obeležile, je bilo prepuščeno njim.
V prvi polovici leta 2022 so se tako zvrstile domiselne razstave, ki so povezale učence in učenke, učitelje in učiteljice, knjižničarke in knjižničarje pa tudi starše in stare starše. Koliko na novo odkritih zgodb in koliko dogodivščin! Tukaj je zbranih nekaj utrinkov sodelujočih šol.
Neizmerno smo veseli prav vsakega …
OŠ Alojza Gradnika Dobrovo
Na OŠ Alojza Gradnika Dobrovo so se praznovanju sedemdesetletnice zbirke Sinji galeb pridružili tako, da so s pomočjo razstave knjig v šolski knjižnici učence seznanili z zanimivostmi o zbirki. Posebno pozornost so posvetili najstarejšim knjigam iz zbirke, kot je Robin Hood H. Gilberta iz leta 1953. Petošolci so si izposodili nekaj knjig in pripravili čajanko, na kateri so knjige predstavili.
OŠ Angela Besednjaka
Učenci druge triade OŠ Angela Besednjaka so ob obletnici zbirke Sinji galeb brskali po njenih začetkih ter pripravili poročila in razstavo. Noč knjige so prav tako posvetili sedemdesetletnici zbirke in ob tem so izdelali plakate in posneli pesem. Učenci so popisali knjige iz zbirke, ki so se jih še posebej dotaknile.
Osnovna šola dr. Antona Debeljaka Loški Potok
OŠ Antona Globočnika Postojna
V šolski knjižnici OŠ Antona Globočnika Postojna so obeležili sedemdeseto obletnico zbirke Sinji galeb tako, da so skupaj z učenci pripravili razstavo knjig iz zbirke. Pregledali so vse knjižne police, nekaj izvodov so našli tudi v arhivu starih, odpisanih knjig. Na razstavo so povabili vse oddelke od petega do devetega razreda.
OŠ Antona Ukmarja Koper
OŠ Boštanj
Na OŠ Boštanj so za učence od petega do devetega razreda v sklopu razstave knjig pripravili tudi kviz na temo zbirke s posebnim poudarkom na romanu Bratovščina Sinjega galeba, po katerem je zbirka dobila ime. Tako so marsikoga spodbudili k branju.
Osnovna šola Breg
Osnovna šola Breg je pripravila »živo razstavo«, na kateri je v znamenju sedemdesetletnice Sinjega galeba v majhni šolski knjižnici zbor 70 učencev s knjigami v rokah glasno zapel pesem iz filma Bratovščina Sinjega galeba. Hana iz 6. razreda pa je dokazala, da zna pristno oponašati glas galeba!
OŠ Brinje Grosuplje
OŠ Danila Lokarja Ajdovščina
OŠ Destrnik-Trnovska vas
Osnovna šola Dob
Ob obletnici so na Osnovni šoli Dob pripravili razstavo del najstarejše slovenske knjižne zbirke za mladino. Knjižničarka je učencem predstavila nekatera dela ter se z njimi pogovarjala o knjigah, kar je bilo poučno in zanimivo za vse.
Osnovna šola Dobrova
Na Osnovni šoli Dobrova so učence povabili, da pobrskajo po domačih knjižnih policah in v šolo prinesejo čim starejše knjige iz zbirke. Nagrado so obljubili tistemu, ki prinese najstarejšo, poleg tega pa so imeli za vse sodelujoče tudi nagradno žrebanje. Na koncu so tako podelili dva izvoda Bratovščine Sinjega galeba.
OŠ Draga Bajca Vipava
Obletnico so na OŠ Draga Bajca Vipava praznovali z razstavo okrog 80 knjig v šolski avli. Pri tem so odkrili, da je v njihovi šolski knjižnici najstarejša knjiga iz zbirke 3. zvezek iz leta 1952 – Kon Tiki in jaz avtorja Erika Hesselberga. Mlajši učenci so reševali tudi nagradni kviz in ob tem raziskovali zanimivosti zbirke.
OŠ Duplek
Učenci na OŠ Duplek so zavihali rokave in pripravili razstavo, praznovanju pa so se pridružili tudi na njihovih dveh podružnicah. Tako učenci kot učitelji so z veseljem drug z drugim delili navdušenje nad knjigami. Sedmi razredi so zbirki Sinji galeb posvetili celo šolsko uro.
Osnovna šola Drska
OŠ Dušana Flisa Hoče
OŠ Dutovlje
Na OŠ Dutovlje so učenci izdelovali svoje logotipe zbirke Sinji galeb in z njimi okrasili razstavo knjig, ki so jih poiskali v šolski knjižnici. Izbrskali so tudi nekaj zanimivih dejstev o zbirki, te pa dodali k razstavi. Posebej so izpostavili prvo knjigo v zbirki, Mladost v džungli.
Osnovna šola dr. Franceta Prešerna Kranj
Osnovna šola dr. Franceta Prešerna Ribnica
Na Osnovni šoli dr. Franceta Prešerna Ribnica so na valentinovo pred šolsko knjižnico postavili razstavo 155 knjig iz zbirke Sinji galeb ter po čitalnici nalepili 70 galebov za 70 let zbirke. Razstavi pa so pripravili tudi na obeh podružnicah, POŠ Sušje in POŠ Dolenja vas. Za učence so pripravili knjižno uganko in sodelujoče nagradili s knjigami iz zbirke, ki jih je podarila Knjižnica Miklova hiša iz svojega odpisa. Tako so knjige dobile nove bralce. Z odpisanimi knjigami iz zbirke so napolnili tudi vse tri Knjigobežnice pred šolami v Dolenji vasi, Sušju in Ribnici. Tudi učiteljice so se spomnile branja teh knjig; ena od njih je celo odkrila svojo najljubšo knjigo iz otroštva, ki jo je že dolgo iskala.
Osnovna šola Horjul
Učenke Osnovne šole Horjul so v noči v knjižnici 1. aprila ustvarile kratek film s priporočili iz zbirke Sinji galeb. Na spletni strani so objavili še natečaj za najboljšo osebno zgodbo, povezano z zbirko, za nagrado pa je poskrbel Kinodvor z vstopnicama za kino.
OŠ Ig
Osnovna šola Ivana Skvarče
Učenci Osnovne šole Ivana Skvarče so po knjižnih policah iskali knjige s prepoznavnim znakom galeba, ugotavljali leto izdaje in se čudili starosti nekaterih knjig. Na mizi je začela nastajati razstava knjig iz zbirke, porodila pa se je tudi ideja o branju knjig iz zbirke za bralno značko za odrasle.
OŠ Jakoba Aljaža Kranj
OŠ Janka Glazerja Ruše
OŠ Janka Padežnika
Tudi na OŠ Janka Padežnika v Mariboru so na knjižnih policah šolske knjižnice našli veliko izvodov knjig iz zbirke Sinji galeb in jih razstavili v galeriji avle. Simbolično in po zamisli učencev so knjige iz šolske knjižnice do vitrin na galeriji odnesli galebi, ki so jih naredili iz papirja. Tako galebi kažejo pot do knjig z različnimi letnicami in naslovi, ki so izšle v zbirki.
Osnovna šola dr. Jožeta Toporišiča Dobova
Ob visokem jubileju zbirke so v šolski knjižnici Osnovne šole dr. Jožeta Toporišiča Dobova pripravili razstavo sinjih galebov, ki bogatijo njihove knjižne police, ter jo okrasili z velikim lepim galebom. Na razstavi so odkrili tudi najstarejši slovenski naslov iz zbirke, ki ga imajo v knjižnici, Posadko brez ladje I, II avtorja Toneta Seliškarja.
OŠ Karla Destovnika-Kajuha
Na OŠ Karla Destovnika-Kajuha je razstava začela nastajati že v Tednu pisanja z roko, ko so z učenci napisali seznam vseh knjig v zbirki. Nato so knjige spoznavali na različne načine: prebirali so odlomke in jih ilustrirali, nekateri so jih tudi prepisali in razstavili v knjižnici, iz naslovov iz zbirke pa so sestavljali pesmi in zgodbe. Na šoli so ponosno ugotovili, da se je izposoja predstavljenih knjig močno povečala.
OŠ Komenda Moste
V šolski knjižnici OŠ Komenda Moste se je zasidralo posebno plovilo z zanimivim jamborom, sestavljenim iz naslovnic vseh izdaj knjižne zbirke Sinji galeb. V aprilu je bil učencem zastavljen izziv, da preberejo vsaj eno knjigo iz te častitljive zbirke in jo priporočijo svojim prijateljem, sošolcem, družinskim članom, morda pa celo učiteljem.
OŠ Koroška Bela Jesenice
Osnovna šola Križevci
Osnovna šola Križevci pri Ljutomeru je visoko obletnico knjižne zbirke Sinji galeb obeležila z razstavo šolskih knjig in knjig, ki so jih otroci prinesli od doma. Starejše ko so bile knjige, bolj zanimive so bile. Tako učenci kot učitelji so si tako popestrili dneve v knjižnici.
OŠ Kungota
Osnovna šola Loka Črnomelj
Na Osnovni šoli Loka Črnomelj so imeli poleg razstave tudi knjižnično informativno uro na temo zbirke Sinji galeb. Učenci so poiskali knjige, ki so jih prebrali, glavne podatke o njih zapisali na barvni papir ter jih opremili s slikami iz revij. Pobrskali so tudi za različnimi knjižničnimi žigi v knjigah iz zbirke in opazovali, kako so se ti z leti spreminjali.
Osnovna šola Milana Šuštaršiča
V šolski knjižnici Osnovne šole Milana Šuštaršiča v Ljubljani imajo 94 naslovov iz zbirke Sinji galeb. Najstarejša je Hesselbergova knjiga Kon-Tiki in jaz iz leta 1952, najmlajša pa letošnja Bleščivka Špele Frlic. Učenci so kot najljubšo knjigo iz zbirke izglasovali Pečjakovo Drejček in trije Marsovčki. Razglasitev zmagovalke so združili z dejavnostmi ob 2. aprilu, mednarodnem dnevu knjig za otroke.
Osnovna šola Mirana Jarca
Na Osnovni šoli Mirana Jarca so ob slavnostni priložnosti počeli marsikaj zanimivega. Tretji razredi so se skupaj s Piko Nogavičko udeležili čajanke, četrti razredi so ustvarjali papirnate ladjice in jih porisali z motivi iz knjig, šesti razredi pa so imeli bralno urico.
Osnovna šola Mokronog
OŠ Naklo
V šolski knjižnici OŠ Naklo so v februarju praznovali mesec kulture. Začeli so z razstavo Prešernovih knjig in razstavo ob dnevu zaljubljencev. Učenci so ob vsaki izposoji prejeli žig, dodaten žig pa so si prislužili, če so v šolo prinesli knjigo iz zbirke Sinji galeb. Knjige iz zbirke so razvrstili po abecedi in jih razstavili.
OŠ Pod goro Slovenske Konjice
Na OŠ Pod goro Slovenske Konjice se je deset šestošolcev s knjižničarko z velikim navdušenjem lotilo postavljanja razstave ob 70. rojstnem dnevu Sinjega galeba. Učenci so našli in razstavili kar 124 knjig iz zbirke, ob tem pa so izvedeli tudi veliko novega o knjižni zbirki in njenih urednikih. Ivan Minatti, prvi urednik zbirke, je bil rojen prav v Slovenskih Konjicah, kjer je tudi častni občan. Razstava je bila na ogled še vse do konca šolskega leta.
Osnovna šola Poljane
Osnovna šola Polje
Da bi primerno obeležili visoko obletnico zbirke, so učenci Knjižničarskega kluba KnjižniCarji OŠ Polje prebirali raznolika dela iz izbirke Sinji galeb in pripravili ocene knjig. Na domiseln način so jih oblikovali v interaktivne plakate, pred knjižnico pa pripravili razstavo knjig. Plakate in utrinke z razstave si lahko ogledate na tej povezavi.
Osnovna šola Polzela
V knjižnici Osnovne šole Polzela se je zbralo šest šestošolcev. Najprej so s pomočjo Cobissa poiskali vse knjige iz zbirke, ki jih imajo v knjižnici (našli so jih kar 184!), nato pa so jih razvrstili od najstarejše do najmlajše in jih razstavili v avli. Staknili so glave in pripravili tudi program za učence, ki so med drugim pod njihovim vodstvom rešili izpolnjevanko z naslovi iz zbirke. Kako je vse skupaj potekalo, si lahko ogledate tukaj.
OŠ Preserje
Na razstavi v šolski knjižnici OŠ Preserje so si obiskovalci lahko ogledali in izposodili več kot 80 različnih naslovov knjig iz zbirke. Razstavo, ki si jo je ogledalo okoli 320 učencev in učiteljev, so opremili z zanimivostmi o zbirki – med njimi tudi to, da je Bratovščina Sinjega galeba do danes izšla v kar 160.000 izvodih!
OŠ Prevole
OŠ Prevole šteje le malo več kot šestdeset učencev, vendar so obletnico Sinjega galeba kljub temu obeležili z razstavo. Z učenci so pobrskali po knjižnih policah, pokukali pa so tudi med stare, poškodovane in že odpisane knjige. Pogovarjali so se o tem, kako nastane knjiga, kaj vse počnejo založbe ter o pomenu branja v mladosti.
Osnovna šola Prežihovega Voranca Ljubljana
Knjižničarka Osnovne šole Prežihovega Voranca Ljubljana je za učence v šolski knjižnici pripravila razstavo knjig iz zbirke Sinji galeb. Razstavo je opremila z zanimivostmi o zbirki, dodala pa je tudi opise knjig s portala dobreknjige.si in zapise učenke o vtisih ob branju.
Osnovna šola Prule
V šolski knjižnici Osnovne šole Prule so obletnico obeležili z razstavo. Po uvodnem predavanju o osnovnem in izbirnem iskanju v Cobissovem katalogu so se učenci po skupinah lotili izdelave naslovnic knjig iz zbirke Sinji galeb in oblikovanja ključnih besed, ki bi lahko bile v pomoč pri samostojnem iskanju. Nastal je plakat, ki so ga obesili k plakatu založbe Mladinska knjiga.
Prva gimnazija Maribor
Obletnico Sinjega galeba so na Prvi gimnaziji Maribor obeležili s kratkim programom, ki se je odvil v šolski čitalnici. Profesorji in dijaki so prebrali odlomke iz izbranih knjig, zazveneli pa so tudi zvoki flavte in kitare v melodiji Emilijine pesmice iz knjige Hrošč leti v somraku. Praznovanju so se pridružili urednica zbirke Alenka Veler, vodja Bukvarne Ciproš, Marjanca Otič, ki je pomagala zbrati knjige za razstavo, in ravnatelji nekaterih mariborskih srednjih šol. V sklopu programa so se pogovarjali tudi o pomenu knjig Sinjega galeba v življenju mladih ter kako vplivajo na medgeneracijsko povezovanje.
OŠ Sečovlje
Na OŠ Sečovlje so pripravili razstavo zbirke Sinji galeb v posebnem kotičku knjižnice. Učenci so različne naslove zbirke med drugim spoznavali tako, da so knjigam dodajali živorumene kazalke, da bi jih bralci lažje našli. Učenci četrtih in petih razredov so v svojih učilnicah pripravili še razstave starejših izdaj knjig iz zbirke, ki so jih prinesli od doma.
OŠ Šempas
V knjižnici OŠ Šempas imajo kar 148 knjig iz zbirke Sinji galeb. Najstarejša je Kon-Tiki in jaz avtorja Erika Hesselberga iz leta 1952. Razstavo so pripravili skupaj z učenci knjižničarskega krožka, ogledate si jo lahko na tej povezavi. Učence in učenke so povabili tudi, da pobrskajo po domačih knjižnih policah in poiščejo kakšno knjigo, ki je izšla v zbirki Sinji galeb. Kdor je na ogled prinesel najstarejšo knjigo iz zbirke, je prejel nagrado, med vsemi sodelujočimi pa je žreb prinesel še nekaj nagrajencev.
OŠ Slivnica pri Celju
OŠ Šmihel
Tudi na OŠ Šmihel so se z veseljem pridružili praznovanju. Učenci in učitelji so se podali med knjižne police in našli veliko knjig iz zbirke Sinji galeb. Razstavili so jih na okenskih policah in tako lepo okrasili pogled na šolsko dvorišče. Učenci so se čudili, kako stare so nekatere knjige, saj imajo črno-bele ilustracije ter manjše in bolj stisnjene črke.
Osnovna šola Trbovlje
Osnovna šola Trbovlje je ob jubileju pripravila razstavo, na kateri je učence seznanila z nekaterimi zanimivostmi o zbirki Sinji galeb – med drugim so tako izvedeli, da je ena najbolj priljubljenih tujih knjig v zbirki Mali princ, ki je tudi največkrat prevedena otroška knjiga na svetu, saj je prevedena kar v 300 jezikov.
Osnovna šola Trnovo
Učenci Osnovne šole Trnovo so prisluhnili zanimivostim o nastanku knjižne zbirke Sinji galeb, si ogledali knjige iz zbirke, ki jih hranijo v knjižnici, izdelali kviz in nazadnje razmislili, katere knjige so brali njihovi dedki in babice in katere knjige so aktualne za današnji čas. Prisluhnili so tudi sošolki, ki je za bralno značko predstavila knjigo iz zbirke Modri otok Irene Androjna.
Osnovna šola Trzin
Osnovna šola Vransko-Tabor
Na Osnovni šoli Vransko-Tabor so obletnico zbirke obeležili z različnimi aktivnostmi. Četrtošolci so brali Piko Nogavičko in se poučili o Astrid Lindgren in njeni domači Švedski, petošolci so se učili o vesolju in Malem princu, šestošolci pa so pod drobnogled vzeli Bratovščino Sinjega galeba ter pisatelja Toneta Seliškarja. Najbolj zanimivo pa je bilo, ko so se učenci lahko preizkusili v sobi pobega na temo zbirke Sinji galeb.
OŠ Zreče
Učenci na OŠ Zreče so posneli zanimiv in ustvarjalen videoposnetek, v katerem so odigrali prizore iz svojih najljubših knjig iz zbirke Sinji galeb, na koncu pa so zapeli še pesem o Piki Nogavički. Zbirko knjig so razstavili v šolski knjižnici, šolska oglasna deska pa se je vsak marčevski dan obarvala in napolnila z zanimivostmi iz zbirke.
OŠ Železniki
Knjižničarka na OŠ Železniki se je navdušeno lotila priprav za praznovanje obletnice Sinjega galeba. Po šolskih hodnikih so se pojavili plakati, pred knjižnico pa je nastala nova razstava. Otvorili so tudi »Knjižnico v knjižnici«, nov oddelek v šolski knjižnici z imenom »Knjižnica Sinjega galeba«. Pripravili so bralni izziv, ki sta se mu pridružili tudi podružnici v Davči in Dražgošah, medtem ko so v podružnici v Selcih po nekajletnem premoru znova oživili bralni krožek.